5 stycznia 2017 Marzanna Nikliborc

Strategie obsługi klienta

Aby zapewnić odpowiednią obsługę klienta, każda firma winna przyjąć określoną strategię. Niezwykle ważne jest zadbanie o spójność każdego z elementów danej strategii. Z pozoru chaotyczny układ musi stworzyć sprawnie funkcjonującą całość – w innym przypadku obrany przez nas system prędzej czy później upadnie.

Wybór strategii obsługi klienta, chociaż wydaje się szeroki, tak naprawdę jest ograniczony. Zależy on bowiem od ogólnej strategii przyjętej przez przedsiębiorstwo, a także strategii wdrożonych przez każdy z jego działów – począwszy od produkcji, poprzez marketing, a skończywszy na finansach. Niezależnie od przyjętego systemu, cel pozostaje ten sam – dostarczenie klientowi obsługi o najwyższym możliwym standardzie przy jednoczesnym zminimalizowaniu kosztów z tym związanych.

Strategie obsługi klienta możemy podzielić ze względu na podejście przedsiębiorstwa do otoczenia rynkowego, udziału w rynku oraz stosowaniem rozwiązań logistycznych w obsłudze rynku masowego.

 

Jeśli chodzi o te pierwsze, wyróżniamy strategie konkurencyjne, strategie niekonkurencyjne oraz nowoczesne strategie kooperacyjne. Ze względu na udział w rynku możemy mówić o strategiach lidera oraz strategiach pozostałych uczestników rynku.

W zakresie rozwiązań logistycznych znajdują się strategie tradycyjne i nowoczesne. Nieco rzadziej mówi się o strategiach związanych z rozwojem przedsiębiorstwa: strategie funkcjonalne, strategie obsługi w systemach logistycznych oraz obsługa klienta w sieciach informacji. W literaturze przedmiotu możemy znaleźć także podział strategii ze względu na zakres geograficzny: strategie globalne oaz strategie regionalne.

Zachęcamy do zapornania się z ofertą Naszego szkolenia z profesjonalnej obsługi klienta. W tym celu odwiedź tą stronę

Mamy także dla Ciebie szkolenie z technik sprzedaży ze szczegółami którego możesz zapoznać się tutaj: profesjonalneszkolenie.pl/portfolio-item/warsztaty-eksplozja-sprzedazy/ , szkolenie stoisko z warzywami i owocami szkolenie układanie wędlin w ladzie chłodniczej i kilka innych. Czy któreś szkolenie przypadnie Ci do gustu możesz sprawdzić na Naszej stronie głównej

Przeczytaj także ten wpis: profesjonalneszkolenie.pl/profesjonalna-obsluga-klienta/

 

Kontakt