27 grudnia 2016 Marzanna Nikliborc

Obsługa klienta dopasowana do profilu klienta cz. 1

Większość specjalistów w zakresie szeroko pojętego marketingu wyróżnia 10 profili zakupowych klientów. Ci, którzy zdołają zrozumieć, jakimi potrzebami i pragnieniami kierują się ich klienci, będą w stanie zagwarantować im obsługę idealną. Warto zatem poświęcić trochę wolnego czasu na klasyfikację osób z nami współpracujących. Kto wie, może remedium na poprawę jakości standardów obsługi klienta kryje się właśnie w tym zrozumieniu?

  1. Najbardziej pożądaną grupą klientów są tzn. klienci lojalni. Niezależnie od jej wielkości, to właśnie o nią trzeba najbardziej dbać. Dlaczego? Bo oni zawsze wrócą. Lojalni klienci mają ogromny wpływ na decyzje zakupowe potencjalnych klientów. Im więcej im dogodzisz, tym większej grupie swoich znajomych cię polecą. Wprawdzie wymagają oni szczególnego traktowania jak komunikacja na bieżąco, to ich zaangażowanie na pewno nam się opłaci.
  1. Większość współczesnych klientów to tzn. klienci zniżkowi. Ta grupa patrzy przede wszystkim na cenę, dopiero potem na jakość. Klienci zniżkowi zawsze wybiorą tańszą opcję, nawet jeśli miałoby to skutkować znaczącym obniżeniem jej standardów. Co więcej, wrócą ponownie, jeśli nadal będziemy skłonni negocjować z nimi tą cenę.
  1. Stosunkowo sporą grupę tworzą klienci „spacerowicze”. Ci klienci wędrują od sklepu do sklepu w poszukiwaniu tego, co potrzebują. Kupują mało, gdyż nie przywiązują się do marki czy firmy. Odpowiednie podejście do tej grupy zachęci ją do nawiązania dłuższej współpracy. Warto w tym celu wykorzystać jakiś sprytny, atrakcyjny dla klienta zabieg np. zaoferować mu bon zniżkowy do wykorzystania przy następnych zakupach.

cdn.

Odwiedź także podstronę, na której zapoznasz się ze szczegółami naszego szkolenia z profesjonalnej obsługi klienta: kliknij tututaj i zobacz

Nasz specjalnie przygotowany film pozwolici się w przyjemny sposób dowiedzieć jakie jeszcze inne szkolenia mamy w ofercie.

Zachęcamy także do przeczytania jak fachowo obsługiwać klientów

Mamy także w ofercie min. szkolenie ułożenie towaru w małym sklepie spożywczym czy szkolenie ułożenie lady wędliniarskiej. Pełną ofertę Naszych szkoleń zobaczysz na stronie szkolenie dla pracowników sklepów

Kontakt